14.3.-11.4 Stephen Douglas - CONNECTIONS

Premiérová výstava fotgrafií britského autora žijícího a tvořícího v Dejvicích

"Ve svých dílech jsem se snažil zachytit to, co většina z nás považuje za dané. Vidím krásu už v tom, jak mnoho nám uniká z věcí, které nás obklopují, ať už se jedná o neživé objekty nebo život samý. Vše je propojené a hovoří k nám. Energie nás obklopuje a vše kolem nás je energie a obsahuje krásu, smrt, ošklivost a život se vším všudy. Objekty jsem chtěl zprostředkovat takovým způsobem, aby vynikla jejich nadčasovost Doufám, že si je užijete.

" (Steven Douglas) "In these artworks, I have tried to capture what most of us take for granted. There’s a beauty for me just how much we can miss that surrounds us, either from an object point of view and or life. Everything relates and speaks to us. Energy surrounds us everywhere and all that we have around us is energy and there lies beauty, death, ugliness, and life in all. The style and way I have wanted to show and depict these works of art for me gives a timeless quality. I hope you enjoy them."

Steven Douglas Steven Douglas se narodil ve Velké Británii a vyrostl v Bournemouthu v Dorsetu. Fotografii studoval u Johna Dodda, poté navštěvoval Oxford school of Drama a pracocal jako profesionální herec. Jeho láska k divadlu, filmu, hudbě, fotografii umění tvoří jedinečnou platformu pro vznik jeho děl, která nyní poprvé odhaluje široké veřejnosti.

Steven was born in the UK and grew up in Bournemouth, Dorset. He trained under John Dodd’s photography and later in Theatre at the oxford school of Drama, afterwards working as a professional actor. His love of theatre, film, music, photography and Art combine a unique platform for his artwork which he is now developing for a wider audience.

For contact and enquiries +420 773268005 Steveddd2002@yahoo.com